– Nord-Norge kan se til USA for å finne ut hvordan landsdelen kan få mer av verdiskapingen som oljen og gassen gir.
Publisert: 26.05.2008 kl. 14:15 , Endret: 26.05.2008 kl. 15:37
Jan Terje Henriksen er daglig leder for Nordområdesenteret for næringslivet ved Høgskolen i Bodø. Mandag ettermiddag fortalte han oljekonferansen i Svolvær hvordan senteret arbeider med lokal verdiskaping av oljevirksomhet i nord, og la vekt på at det er nødvendig å finne skattleggingssystemer som gir landsdelen direkte gevinster. Eksempelet for slike systemer finner han i USA:
– "Not in my backyard"-fenomenet er sterkt: Kyststatene i USA har vegret seg mot oljevirksomhet fordi de ikke har fått noe dirkete igjen for det. En lovendring fra 2006 sier at kyststater som blir berørt, får 37,5 prosent av overskuddet av oljevirksomheten, og 12,5 prosent går til miljøfond. Resten går til staten, sa Henriksen.
Han mener lignende systemer bør vurderes i Norge, og at en gunstig sideeffekt vil være mindre lokaliseringsstrid i nord.
Jan Terje Henriksen håpet at det kan lages løsninger for kystnær oljevirksomhet hvor fiskeriene og olje- og gassvirksomheten begge kan fremstå som likeverdige vinnere.
– I dag er det skyttegravskrig. Det finnes andre løsninger enn enten å stenge Nordland VI og Nordland VII ved Vesterålen og Lofoten fullstendig, eller å slippe oljeselskapene til uten betingelser, sa han.
Diskuter denne saken
Innsendt av James 26.05.2008 14:53:04 Varsle!
USA er i store problemer når det kommer til energi. De sitter med enorme oljereserver ikke bare på kysten men også i Colorado og Wyoming. Problemet er at miljønazistene har kjøpt politikere i hytt og pine og resursene kan derfor ikke utnyttes. Jeg se samme tendens i Norge.
