Prosten kaller det helt uakseptabelt at folk skal oppleve vold i kirken.
Publisert: 14.07.2009 kl. 12:46 , Endret: 14.07.2009 kl. 13:19
Les også:
Prost i Nord-Troms Prosti, Hans Erik Schjøth var ikke selv tilstede under lørdagens høymesse på Skjervøy. Han har fått hendelsen referert fra den gjeldende presten, Idar Mikkelsen.
– Jeg var ikke til stede. Det var Idar som var prest (red.anm.). Det jeg kan bekrefte er at vi hadde en svært trist episode på lørdag, hvor en åpenbart beruset person lagde bråk og kvalme på slutten av en gudstjeneste.
Sjikane
Schjøth beskriver opplevelsen først som at den forulempede ble plaget og sier menigheten opplevde dette ubehagelig.
– Folk opplevde det som ubehagelig, og det ble opplevd at han sjikanerte og plagde en person. Han kom underveis i gudstjeneste. Detaljene vet jeg ikke noe om.
Straks etter er han noe mer tydelig i hva som skjedde.
– Jeg kan bekrefte at han slo til en person som var i kirken, helt uprovosert. Jeg vet ikke hva han brukte som slagvåpen.
– Kjenner du til bakgrunnen for hvorfor vedkommende slo kvinnen?
– Nei, jeg kjenner ikke bakgrunnen. Det hele skal ha skjedd svært fort.
Ikke opplevd maken
Prosten reagerer skarpt på at det har blitt utøvet vold i Guds hus.
– Det er helt uakseptabelt. Folk som kommer i kirka på gudstjeneste skal kunne føle seg trygge. Totalt uakseptabelt med slik oppførsel. Samtidig - en gudstjeneste skjer på et offentlig sted, så man kan ikke ha dørvakter. Det kan skje at folk som er påvirket kommer inn.
Før han ble prost i Nord-Troms for snart fem år siden var Hans Erik Schjøth prest i Nordreisa i femten år. Han har imidlertid aldri tidligere opplevd noe lignende.
– Det er første gang vi har opplevd noe lignende i Nord-Troms i min tid.
– Hvordan reagerte forsamlingen?
– Jeg vet at personen som opplevde det ble godt ivaretatt av folk på stedet. Vi har også vært i samtale med politiet og saken er meldt til politiet, men ikke pr. nå formelt anmeldt. Det vurderes om saken formelt skal anmelde.
