Fjellparti i Birtavarre skal ha beveget seg ti cm på ett år. Nå sjekkes
målingene.
SI DIN MENING: Tror
du fjellpartiet er ustabilt?
Publisert: 15.08.2010 kl. 13:16 , Endret: 16.08.2010 kl. 09:21
Fjellpartiet som betegnes som Kåfjord Sør i rapporten om fjellskred i Troms fra NGU (Norges geologiske undersøkelse), skal ha beveget seg opp i mot 10 cm mellom radarmålingene som er gjort i 2008 og 2009.
Disse resultatene har skapt stor interesse hos NGU, og neste uke skal fjellpartiet igjen skannes for å kunne se om bevegelsene er reelle, og hvorvidt fjellmassene beveger seg i samme tempo.
Reelle bevegelser?
Forsker ved NGU, Halvor Bunkholt forteller at de skal opp å foreta nye målinger neste uke, men er snar med å påpeke at målingene som ble gjort i fjor, er høyst usikre.
- Men i løpet av kort tid har vi svar om det er snakk om reelle bevegelser, forteller Bunkholt som nå befinner seg i Nord-Troms på regional skredbefaring. Målingene vil mest sannsynlig bli gjort førstkommende mandag eller tirsdag.
Kan være feilmålinger
Grunnen til at Bunkholt ikke vil dramatisere målingene som er gjort i Birtavarre, er at andre måleresultater gjort i samme område.
- GPS målingene i det aktuelle fjellet viser ikke entydig samme resultat, og på enkelte områder spriker det helt i forhold til radarmålingene, forklarer forskeren, forteller forskeren.
LES OGSÅ: Fakta om raskartleggingen
NGU har gjennom tre år benyttet seg av en ny teknikk for å måle bevegelser i ustabile fjellpartier, med stor suksess. Dermed karakteriserer Bunkholt det som svært interessant at målingene ved Kåfjord Sør ikke viser det samme som andre målinger, og henviser blant annet til målingene ved Nordnesfjellet.
- På Nordnes er det samsvar mellom de ulike målemetodene, legger han til.
Vil kreve tiltak
Prosjektleder ved overvåkning av Nordnesfjellet, Roald Elvenes forteller at han nå avventer måleresultatene fra NGU. Han vil understreke at det ikke er noe som tilsier at folk er i fare og at det er grunn til å få panikk, men forteller at kommunen vil kreve tiltak fra myndighetene dersom det viser seg at målingene er reelle.
- Da ønsker vi også Kåfjord Sør skal oppgraderes til kontinuerlig overvåkning slik som det nå bygges ut på Nordnesfjellet, forteller Elvenes.
