Se alle listene til stortingsvalget:

Tredjeplass og nedover for Nord-Troms – med ett unntak

På de 18 listene foran stortingsvalget til høsten er det bare én fra Nord-Troms som er inne på topp to på en av listene.
nyheter

I alt er det levert inn 18 lister foran høstens stortingsvalg. Det inkluderer en del lister og partier som normalt ikke er spesielt profilert i Troms, som Industri- og Næringspartiet, Alliansen og Helsepartiet. Listene har versert en stund, men ble formelt godkjent av Troms og Finnmark fylkeskommune 20. mai.

Tom Vegar Kiil er ikke den eneste nordtromsingen på tredjeplass på listen. For eksempel står Skjervøy-ordfører Ørjan Albrigtsen og MDGs kommunestyrerepresentant Silja Skjelnes-Mattila begge på «bronseplassen» på sine respektive lister.

Mer kronglete

En annen storfjording, Tonje Nilsen, står også på tredjeplass – for det nåværende regjeringspartiet Høyre. Høyres ene mandat i Troms er langt sikrere enn SVs, men der er veien til en stortingstaburett likevel enda litt mer kronglete for Nilsen enn for Kiil.

– Høyre ligger jo ikke an til å fortsette i regjering etter valget. Og om de likevel skulle fortsette å styre, så er ikke førstekandidaten fra Troms, Erlend Svardal Bøe, spesielt aktuell for å tre inn i regjeringen, sier Jonas Stein.

Senterpartiet er også et parti med regjeringsambisjoner, og Stein utelukker ikke at partiet kan få to representanter fra Troms – Sandra Borch og Ivar B. Prestbakmo.

– Prestbakmo og Borch er vel sammen med Aps Cecilie Myrseth og SVs Fylkesnes de fra Troms som kan være aktuelle for en statsrådspost. Skulle det skje, kan jo det åpne for at Svein Leiros kan få en varaplass på tinget fra sin femteplass på lista, sier Stein.

På andreplass

Én nordtromsing er for øvrig å finne på en andreplass på en av listene, og det er Kristin Spitznogle, skjervøyværing bosatt i Tromsø. Hun innehar andreplassen på Troms-listen til Liberalistene, der for øvrig velkjente Per Sandberg står på topp. Så får tiden vise om to kjendiser på topp kan være en vei til Troms-benken for det relativt ferske partiet.

Venstre:

Kandidatnr.:Navn:Fødselsår:Bosted
1Even Aronsen1994Harstad
2Irene Vanja Dahl1971Tromsø
3Roar Sollied1953Målselv
4

Marika Andrea Jenssen

2000Harstad
5

Kjell Harald Horn

1970

Senja
6

Mona Jørgensen

1963Skjervøy
7

Musa Gitau Anderssen

1979Bardu
8

Maria Serafia Fjellstad

1982Harstad
9

Morten Skandfer

1966Tromsø
10

Gunnhill Margy Andreassen

1949Tjeldsund
11

Aud Jektvik

1980Tromsø
12

Vidkunn Haugli

1939Målselv

Mona Jørgensen  Foto: Kjetil Martesønn Skog

Arbeiderpartiet:

Kandidatnr.:Navn:Fødselsår:Bosted
1Cecilie Terese Myrseth1984Tromsø
2Nils-Ole Foshaug1970Målselv
3Tom Einar Karlsen1981Harstad
4

Marta Hofsøy

1992Tromsø
5

Marit Stubberud Hanssen

1978

Senja
6

Eirik Losnegaard Mevik

1988Kvænangen
7

Victoria Figenschou Mathiassen

1998Skjervøy
8Johan Vasara1988Tromsø
9

Liv-Mette Storelvmo

1971Sørreisa
10

Nicklas Simonsen

1996Senja
11

Elena Khenriksen

1976Salangen
12

Kurt-Terje Norkyn Klaussen

1972Meistervik

Victoria Figenschou Mathiassen 

Demokratene:

Kandidatnr.:Navn:Fødselsår:Bosted
1Geir Harald Ugland Jacobsen1957Oslo
2Kent Øystein Andersen1962Oslo
3Advald Leidulf Johansen1946Tromsø
4

Erik Løvaas

1944Tromsø
5

Stig Brose

1968

Alta
6

Ole Jørgen Mikkelsen

1988Lenvik
7

Bjørn Ingvald Enoksen

1971Tromsø
8

Per Arne Nilsen

1948Tromsø
9

May-Britt Fjellheim

1966Nordreisa
10

Egil Asbjørn Hansen

1950Storfjord
11

Gunn Eva Hansen

1956Karlsøy
12

Elisabeth Aronsen

1964Tromsø

Folkeaksjonen Nei til mer bompenger:

Kandidatnr.:Navn:Fødselsår:
1Erlend Elias Skoglund Bragstad1982
2Cecilie Lyngby1970
3Frode Myrhol1972
4

Hanne-Kristin Haskel

1962
5

Bjørn Revil

1967

6

Britt Fossum

1956

Fremskrittspartiet:

Kandidatnr.:Navn:Fødselsår:Bosted
1Per-WIlly Trudvang Amundsen1971Harstad
2Kristian Paulsen Wilsgård1983Tromsø
3Ida Gårseth Hov1990Tromsø
4

Vidar Langeland

1964Skjervøy
5

Anne Kirstin Korsfur

1963

Nordreisa
6

Kristian August Eilertsen

1994Harstad
7

Aud Helene Marthinsen

1967Kåfjord
8

Stig-Arne Eliassen

1976Karlsøy
9Martine Tennholm1998Harstad
10

Alexander Wollmann

2000Tromsø
11

Charlotte M. Skogstad Espejord

1990Harstad
12

Sten-Egil Nystad

1969Storfjord

Vidar Langeland (Frp)   Foto: Torbjørn O. Karlsen

Helsepartiet:

Kandidatnr.:Navn:Fødselsår:Bosted
1Nina Jakobsen1973Tjeldsund
2Halvard Magnus Fredriksen1975Balsfjord
3Lene Sjøvoll1976Tjeldsund
4

Erik Hexeberg

1957Tønsberg
5

Ellen Cecilie Mikkelsdatter Triumf

1981

Kautokeino
6

Ingà Màrjà Sarre

1979
Kautokeino
7

Dagfinn Åslid

1945Vardø
8

Kamilla Sjøvoll

1951Tjeldsund
9

Lise Katrine Askvik

1969Lillestrøm

Høyre:

Kandidatnr.:Navn:Fødselsår:Bosted
1Erlend Svardal Bøe1992Tromsø
2Christine Bertheussen Killie1979Tjeldsund
3Tonje Nilsen1998Storfjord
4

Rune Stenstrøm

1973Harstad
5

Anne Berit Figenschau

1969

Tromsø
6

Johannes Utvåg

1993Tromsø
7

Regina Nargis Alexandrova

1967Bardu
8

Geir-Inge Sivertsen

1965Senja
9

Elin Byberg

1978Senja
10

Karl-Gunnar Skjønsfjell

1972Nordreisa
11

Nina Margrethe Dons-Hansen

1972Harstad
12

Benjamin Nordberg Furuly

1996Tromsø

Karl Gunnar Skjønsfjell 

Industri- og Næringspartiet:

Kandidatnr.:Navn:Fødselsår:
1Owe Ingemann Waltherzøe1963
2Bjarte Helland1971
3Fredrik Dolonen1981
4

Bjørn Lasse Haug

1966
5

Lill Grethe Jørgensen

1970

6

Roger Haugen

1960
7John Rainer Løvli1971
8

Kim Anders Ambjørnsen

1976
9

Stina Amundsen Seljenes

1984
10

Camilla Olsen

1989
11

Tommy Seljenes

1982
12

Tone Kristin Hansen-Sæter

1966

Listeforslag Kristelig Folkeparti:

Kandidatnr.:Navn:Fødselsår:Bosted
1Truls Olufsen-Mehus1982Hammerfest
2Karin Arnesen Hamnevoll1981Alta
3Ørjan Albrigtsen1975Skjervøy
4

Helga Marie Bjerke

1973Tromsø
5Karen Anna Buljo

1962

Kautokeino
6

Nils Einar Samuelsen

1976Lyngen
7

Gøril Madsen

1964Harstad
8

Karstein Magne Kristiansen

1950Sør-Varanger
9

Hilde Thorkildsen Huru

1967Vadsø
10

Janne Helen Fyhn

1977Senja
11Widar Skogan1964Balsfjord

Ørjan Albrigtsen  Foto: Steffen Einebakken Dreyer

Alliansen - Alternativ for Norge:

Kandidatnr.:Navn:Fødselsår:
1Hans Jørgen Lysglimt Johansen1971
2Bjørn Inge Johansen1970
3Ronny Rønning1968
4Kaspar Johan Birkeland1951
5

Glenn Ager-Wick

1958

6

Asbjørn Massnes

1950
7

Frode Kristiansen

1971
8

Bjørnar Røyset

1967
9

Johan Utsetø Slåttavik

1985
10

Halldor Hamre

1971
11

Ole Martin Michelsen

1969
12

John Andreas Sollie

1994

Partiet De Kristne:

Kandidatnr.:Navn:Fødselsår:Bosted
1Karl Tobias Hansen1992Tromsø
2Arnulf Hans Hole1962Balsfjord
3Svein Svendsen1993Alta
4

Torleif Selseng

1956Balsfjord
5

May Britt Herdis Skoglund

1949

Dyrøy
6

Are Turi

1963Kautokeino
7

Arlene Marie Hansen

1949Balsfjord
8

Anne Fagerhaug Andreassen

1970Målselv

Liberalistene:

Kandidatnr.:Navn:Fødselsår:Bosted
1Per Sandberg1960Halden
2Kristin Engen Spitznogle1972Tromsø
3Peter Krogseng Magnussen1990Tromsø
4

Daniel Ålien

1989Alta
5Maylen Albrigtsen

1968

Tromsø
6

Espen Wigdahl Kaspersen

1985Karlsøy
7

Amanda Benzerara Theodorsen

1987Oslo
8

William André Johansen

1985Tromsø
9

Daniel André Kjæreng

1980Balsfjord
10

Tine Mari Hundstad

1992Harstad
11

Gaute Hagen

1994Bærum


Miljøpartiet De Grønne:

Kandidatnr.:Navn:Fødselsår:Bosted
1Kriss Wenche Rokkan Iversen1977Harstad
2Jonas Larsen Nilsen1993Tromsø
3Silja Hannele Skjelnes-Mattila1977Storfjord
4

Kjell Øystein Netland

1986Tromsø
5

Hanne Gideonsen

1985

Harstad
6

Helga Kristine Ringbakken

1981Lyngen
7Arne Wilhelm Theodorsen1950Tromsø
8

Hilde Lisbeth Strand

1972Senja
9

Tania Lopez

1972Kåfjord
10

Kjetil Åkra

1970Balsfjord
11

Halvor Stubberud Hanssen

1976Senja
12

Jørgen Abel Bjørvik Paulsen

1999Oslo

Partiet Sentrum:

Kandidatnr.:Navn:Fødselsår:Bosted
1Merete Hammari Haddal1972Alta
2Mari Emilie Bertheussen1987Harstad
3Arne Bastian Wiik1992Tromsø
4

Otto Strand

1949Vadsø
5Ruth Leonore Stenersen

1960

Tromsø
6

Per Vestvik

1941Tromsø
7

Lars Andreas Gjesdahl

1958Tromsø
8

Geir Rune Bjerkaas

1961Harstad
9

Anna Haddal

2000Alta/Tromsø
10

Anna-Peggy Hjerte Nordberg

1973Tromsø

Piratpartiet:

Kandidatnr.:Navn:Fødselsår:
1Svein Mork Dahl1974
2Linda Beate Tørklep1967
3Olav Johannes Handeland1979
4

William Thanoothong Svendsen

2000
5

Filip Durkan Aasheim

1990

6

Kari Toreskaas

1990
7

Targeir Attestog

1989
8

Asbjørn Ølnes

1939
9

Amici Nybråten

1992
10

Thomas Gramstad

1961

Rødt:

Kandidatnr.:Navn:Fødselsår:Bosted
1Hanne Beate Stenvaag1971Tromsø
2Ole Andreas Myhrer Smith2000Tromsø
3May-Tove Pryneid1988Bardufoss
4

Kjell Erland Pedersen

1947Evenskjær
5

Marthe Kristine Opheim

1987

Rossfjordstraumen
6

Frode Bygdnes

1952Harstad
7

Kristina Timermane Williamson

2001Tromsø
8

Tore Jakob Haugen

1985Moen
9

Anne-Marith Rasmussen

1971Harstad
10

Ingeborg Kjellberg

1997Tromsø
11

Berit Nymo

1984Rundhaug
12

Jens Ingvald Olsen

1952Tromsø

Senterpartiet:

Kandidatnr.:Navn:Fødselsår:
1Sandra Konstance Nygård Borch1988
2Ivar Bühring Prestbakmo1968
3Toralf Heimdal1969
4

Andrine Hanssen-Seppola

2003
5Svein Oddvar Leiros

1969

6

Karin Eriksen

1972
7

Olaug Petra Bergset

1958
8

Espen André Ludviksen

1977
9

Helga Gåre

1976
10

Tom Rune Eliseussen

1972
11

Anne Martine Brox-Antonsen

2001
12

Bengt-Magne Luneng

1975

Olaug Bergset  Foto: Kristina Båtnes Hestdahl

Sosialistisk Venstreparti:

Kandidatnr.:Navn:Fødselsår:Bosted
1Torgeir Knag Fylkesnes1975Tromsø
2Katrine Boel Gregussen1991Senja
3Tom Vegar Kiil1974Nordreisa
4

Sigrid Bjørnhaug Hammer

2001Tromsø
5

Lars Eirik Dahlberg Grotdal

1982

Harstad
6

Julie Røstgård

1996Harstad
7

Parabaran Rajalingam

1974Karlsøy
8

Anne Guro Dahle-Fischer

1983Kvæfjord
9

Bente Merethe Bråthen

1967Sørreisa
10

Oda Røsæg Olsen

2000Dyrøy
11

Kai Petter Johansen

1981Kvænangen
12

Ingrid Lønhaug

1952Skjervøy

Kai Petter Johansen  Foto: Isabell Haug