B-ruten over Lyngenfjorden åpen igjen
Vaggasvarre Foto: Torbjørn O. Karlsen
B-ruten på fergen over Lyngenfjorden starter 15. juni, og settes da inn for å håndtere økt sommertrafikk. Ferga "Vaggasvarre", som trafikkerer b-ruten, har siden dagen etter den startet å gå hatt problemer med motoren, som har ført til at b-ruten har vært innstilt siden 16. juni.
Nå er problemene ordnet, og ferga er igjen i drift, som betyr at det vil være mye flere avganger mellom Lyngseidet og Olderdalen i sommer.
Siste nytt
Lyngen-ferga tilbake i normal drift etter tekniske problemer
Fergesambandet mellom Lyngseidet og Olderdalen har tekniske problemer og er derfor innstilt inntil videre. Det melder Norled klokken 12.48.
Klokken 15 tirsdag ettermiddag melder Norled om at sambandet er tilbake i normal drift.
Kvinne i 20-årene pågrepet etter narkokriminalitet
Foto: Marius Hansen
Kvinnen fra Nordreisa ble pågrepet tidligere denne uka av politiet for «ulovlig å ha tilvirket, innført, utført, ervervet, oppbevart, sendt eller overdratt narkotika».
I en kjennelse fra Nord-Troms tingrett fastslås det at hun kan holdes varetektsfengslet i fire uker – frem til 18. februar.
Kvinnen er mistenkt for en straffbar handling som kan medføre høyere straff enn seks måneders fengsel – og skal ha erkjent deler av forholdet.
Begge fergene gjenopptar sine ruter
Fergesambandene Svensby-Breivikeidet og Lyngseidet-Olderdalen har begge vært innstilt som følge av mye vind.
Lørdag formiddag melder Norled at sambandet Svensby-Breivikeidet gjenopptar ordinære rute - med første avgang fra Breivikeidet kl. 11.40.
Også på sambandet Lyngseidet-Olderdalen er ferga klar for å gå, med første avgang 12.35 fra Lyngseidet.
Normale ruter gjenopptatt på Arnøy-sambandet
Foto: Torbjørn O. Karlsen
Torghatten Nord AS informerer om at normale ruter er gjenopptatt på fergesambandet Storstein - Nikkeby - Lauksundskaret.
Avgangen fra Storstein kl. 14:30 blir første ordinære tur.
Arnøyferga kansellerer alle avganger inntil været løyer
Torghatten Nord melder klokken 0620 at de kansellerer alle avganger for MF "Reinøy" i sambandet Storstein-Lauksundskaret-Nikkeby inntil videre.
Frank ikke så brutal som fryktet
Det ble natt til fredag meldt om flere hendelser forårsaket av ekstremværet Frank, men på morgenkvisten tyder mye på at uværet ikke ble så brutalt som fryktet.
Årsaken er naturligvis ekstremværet "Frank", og den sterke vinden som herjer i Nord-Troms.
I følge NTB ventes stortoppen å være over i Troms ved 0800-tiden, fredag morgen.
Også Norleds ruter på Lyngen og Ullsfjorden er fortsatt innstilte, fredag morgen.
Norled har også meldt at hurtigbåten fredag kveld mellom Tromsø og Skjervøy, med retur og anløp av Vorterøy og Vannvag er kansellert allerede.
Så langt ikke meldt om skader i Nord-Troms
Troms Politidistrikt meldte ved 0545-tiden, fredag morgen, at de så langt ikke har fått meldinger om skader etter ekstremværet "Frank" i Nord-Troms.
Det er meldt om skader på taket til den nedlagte kroa på Fossbakken i Lavangen kommune. Takplater skal ha blåst ut på E6, og både VTS og entreprenør er på saka, melder politiet.
#Troms politidistrikt: Politiet har i løpet av natten ikke mottatt meldinger om noen alvorlige hendelser knyttet til uværet «Frank». E6 er stengt ved Fossbakken pga. at takplater fra den nedlagte kroa har løsnet og blåser ut i vegbanen. VTS og entreprenør jobber med dette.
— Troms politidistrikt (@polititroms) January 22, 2021
Ekstremværet er imidlertid ventet å nå toppen i Troms mellom klokken 06.00 og 08.00, fredag morgen.
Frank ikke så brutal som fryktet
Det ble natt til fredag meldt om flere hendelser forårsaket av ekstremværet Frank, men på morgenkvisten tyder mye på at uværet ikke ble så brutalt som fryktet.
– Uværet kan hindre oss å få ut fredagsavisa
Stormen "Frank" er for alvor ventet inn over Troms torsdag kveld og natt til fredag. Allerede er det rapportert om kraftig vind i Harstad-området.
Framtid i Nords papirutgave trykkes i Harstad, og dersom Tjeldsundbrua utsette for mye vind og må stenge, da kan fredagsavisa bli forsinket.
– Vi sliter med å komme fram til Nord-Troms med papiravisa om Tjeldsundbrua blir stengt, ja, sier ansvarlig redaktør i Framtid i Nord, Kjetil M. Skog.
– Erfaringsmessing så vet vi jo at om det ryker til med skikkelig uvær, da sliter vi med å få ut papirutgaven.
Det betyr likevel ikke at ikke Framtid i Nord kommer ut.
– Våre distribusjonsenheter melder at forholdene blir vurdert fortløpende, og at distribusjonen vil gjennomføres der det er forsvarlig ut fra værforholdene. Og om nå papiravisa skulle utebli, er den tilgjengelig digitalt som e-avis. Ja, den er faktisk allerede på plass, sier Skog.
Lyngensambandet innstilles
Fergesambandet Lyngseidet – Olderdalen innstilles grunnet værsituasjonen. Det melder Norled på sine nettsider.
Forsinkelse på Lyngensambandet
Norled melder om 25 minutters forsinkelse på ruten Lyngseidet - Olderdalen. Dette grunnet venting på rutebuss.
De legger til at sambandet kan bli innstilt med kort varsel som følge av værsituasjonen.
Innstiller hurtigbåtrute i ettermiddag
Norled melder på sine nettsider at avgangen fra Tromsø 16:00 til Skjervøy innstilles grunnet uvær.
Det samme gjelder returen fra Skjervøy 18:20.
Avgang fra Skjervøy til Tromsø utgår torsdag morgen
Hurtigbåten "Kvænangen" til kai på Skjervøy. Foto: Torbjørn O. Karlsen
Grunnet dårlig vær returnerer hurtigbåten til Tromsø etter ankomst Skjervøy kl 21:10 i kveld. Det melder Norled på sine nettsider.
Det betyr at avgangen fra Skjervøy til Tromsø torsdag 07:45 utgår.
Arnøyferga i drift igjen
INNSTILT: MF Reinøy var torsdag innstilt på grunn av tekniske problemer. Foto: Torbjørn O. Karlsen
Torsdag formiddag ble fergesambandet Storstein - Nikkeby - Lauksundskaret innstilt på grunn av teknisk feil. Det er feil på en kran som styrer utsett av lettbåt som er årsaken til driftsstansen.
Klokken 15.20 sier Torkil Torkildsen, administrerende direktør i Torghatten Nord at ferga starter opp og går igjen klokken 16.00. Da kjører de til de har tatt unna all trafikk.
Semitrailer har kjørt av veien på Furuflaten
Klokken 14:09 meldte politiet om en utforkjøring på Furuflaten i Lyngen.
En semitrailer skal ha havnet i grøfta. Føreren pådro seg lettere skader og blir tatt hånd om av helsepersonell.
Trafikken dirigeres forbi åstedet.
#Lyngen: Furuflaten. Semitrailer kjørt av veien. Fører blir tatt hånd om av helsepersonell på stedet. Kun snakk om lettere skader. Trafikken dirigeres forbi åstedet.
— Troms politidistrikt (@polititroms) January 13, 2021
Nå trenger du ikke testes etter en tur i Finland
Myndighetene har mandag løsnet restriksjonene for reisende som kommer over grensen fra Finland.
I går advarte Storfjord kommune mot potensielt lange køer ved teststasjonen på Perskogen etter at Finland fikk såkalt "gul" status.
Advarer mot å dra til Finland på handletur
Kommunedirektøren i Storfjord minner reisende om at det fortsatt er krav til testing, selv om Finland nå blir gult.
Mandag ettermiddag ble også testkravet opphevet.
Storfjord kommune skriver på sine nettsider at, sitat: "Personer som fra og med i dag reiser til Lappland vil ikke ha et krav om test ved retur enten det dreier seg om korte handleturer eller lengre opphold som helgeturer på hytter/campingbil."
Imidlertid må fortsatt enkelte testes.
- Personer som ankommer fra gul sone inkl Lappland, og som har oppholdt seg der tidligere enn 11. januar må gjennomføre obligatorisk testing innen 24 timer ved innreise til Norge, skriver Storfjord kommune på sine hjemmesider.
"Kravet gjelder to uker dager frem i tid. Har du altså oppholdt deg i Lappland før 11. januar må du teste deg ved innreise fram til og med 24. januar 2021 klokken 23:59. "
Hurtigbåten måtte snu på vei til Skjervøy
MS "Brage" vil ikke gå Skjervøy-Tromsø, tirsdag morgen. Foto: Ronald Johansen / iTromsø
Rederiet Norled, som trafikkerer rute 3 mellom Tromsø og Skjervøy med MS "Brage", melder mandag kveld at de har kansellert turen til Skjervøy.
Hurtigbåten hadde gått fra Tromsø som planlagt klokken 16.00, men valgte å snu på tur nordover på grunn av dårlig vær.
Dette innebærer at det ikke blir hurtigbåt fra Skjervøy til Tromsø, med anløp av Arnøyhamn, Nord-Lenangen og Finnkroken, tirsdag morgen.
Waltenberg røk ut - Valnes vant prologen
Fredag morgen var klassisk sprint på programmet i norgescupen på Lynga. Lyngsværingen Julie Waltenberg røk ut i kvinnenes prolog. Hun endte til slutt på en 46.plass, hele 27 sekunder bak Tiril Udnes Weng som vant. På herresiden vant den tidligere skilinje-eleven Erik Valnes foran Johannes Høstflot Klæbo.
Erik Valnes tapte duellen med Klæbo i finalen. Han endte til slutt på andre plass, meteren bak Klæbo.
Gressbrann i Lyngen
Politiet meldte i ettermiddag om en liten gressbrann i Pollen i Lyngen. Brannmannskaper skal ha slukket brannen raskt.
#Lyngen: Melding om gressbrann mellom et hus og et fjøs på Lyngspollen. Brannmannskapene har slukket brannen.
— Troms politidistrikt (@polititroms) January 6, 2021
Rykket ut til røykutvikling
Politiet melder like etter klokken 15.30 at de rykket ut etter melding om røykutvikling fra et bygg på Skjervøy.
Da nødetatene ankom, hadde røyken gitt seg.
– Alle beboere kom seg ut. Vi snakker med beboere og gjør undersøkelser for å forsikre oss om at det ikke er fare for mer røykutvikling/oppblussing, skriver politiet på Twitter.
Kort tid etter skriver politiet at brannmannskaper har undersøkt de fire leilighetene i bygget, og ikke funnet tegn til hverken røyk eller brann.
– Hvor røyken og røyklukta kom fra er derfor ukjent. Nødetatene forlater, avslutter politiet.
Oppdatert: Strømmen er tilbake på Skjervøy
STRØMBRUDD: Gravearbeid i kirkegårdsveien førte til kabelbrudd Foto: FIN-tipser
Ymber fikk melding om et kabelbrudd i forbindelse med graving i Kirkegårdsveien på Skjervøy klokken 18.10 mandag kveld.
Store deler av høyereliggende bebyggelse på Skjervøy er uten strøm.
Mannskaper fra ymber er på stedet for å koble om strømmen. Det er uvisst hvor lenge strømmen blir borte.
Mistenker promillekjøring i forbindelse med trafikkulykke i Lyngen
Søndag kveld ved 20-tiden meldte Troms Politidistrikt om et trafikkuhell i Nord-Lenangen i Lyngen. En personbil skulle ha kjørt av veien, og nødetater rykket ut til stedet, som ligger ytterst i Lyngen.
Troms Politidistrikt valgte å sende en patrulje med bil fra Skibotn, samt et med politihelikopteret fra Tromsø.
Begge patruljene er nå på plass, og Troms Politidistrikt melder at man mistenker promillekjøring.
Politiet har kontroll på begge de to personene som var involvert i ulykka.
– De to som var i bilen framstår ikke som hardt skadet, heter det i tweeten fra politiet.
En ble tatt i 88 km/t uten gyldig førerkort
Søndag kveld melder Troms politidistrikt på twitter at politiet har gjennomført laserkontroll i 60-sonen på E6 i Djupvik.
Ti førere ble ilagt forenklet forelegg, en ble anmeldt og mistet lappen for å ha hatt for mange prikker.
I tillegg ble en fører anmeldt for å ha kjørt uten gyldig førerkort. Dette skal også være den som ble målt i høyeste hastighet som var 88 km/t.
Røykutvikling i garasje i Skibotn
Troms politidistrikt melder lørdag ettermiddag at nødetatene rykket ut til en mulig garasjebrann i Skibotn.
Da etatene kom frem til stedet ble det klart at det kun var røykutvikling i garasjen, som var forårsaket av en varmekilde.
Politiet og brannvesen foretar noe etterarbeid og det vil opprettes sak på hendelsen.
#Skibotn: en varmekilde har ført til noe røykutvikling noe som nå er under kontroll. Vi gjør noe etterarbeid på stedet og det opprettes en sak fra vår side.
— Troms politidistrikt (@polititroms) November 28, 2020
Åpner for å kunne reise til Kilpis
ANBEFALER ÅPNING; FHI ønsker å fjerne karantene for dem som reiser fra Norge til Östra Savolax, Lappland og Åland. Foto: Siri Bergset Elvestad
FHI anbefaler flere endringer i innreisekarantenen for Finland. I deres anbefalinger ønsker de å fjerne karantene for dem som reiser fra Norge til Östra Savolax, Lappland og Åland.
Lappland er det nordligste av Finlands områder og grenser til Troms og Finnmark fylkeskommune med det populære handelsstedet Kilpisjärvi lengst nord.
FHI anbefaler å fjerne innreisekarantenen fra og med natt til 28. november.
Forfang tilbake i troppen til Ruka
Johann André Forfang er tilbake i hoppernes verdenscuplag. Foto: Stian Lysberg Solum
Johann Forfang erstatter Robin Pedersen på World Cup-laget når hopperne flytter seg fra Polen til Finland.
Forfang sto over helgens åpningsrenn i Wisla. Der fikk ikke Pedersen ting til å stemme og ble nummer 49.
- Vi har bestemt oss for å sende hjem Robin siden han ikke klarer å ta ut sine beste hopp for øyeblikket, sier landslagssjef Alexander Stöckl.
Uttak World Cup hopp i Ruka, Finland:
Sander Vossan Eriksen (Bækkelaget), Johann Forfang (Tromsø SK), Halvor Egner Granerud (Asker), Anders Håre (Vikersund), Robert Johansson (Søre Ål), Marius Lindvik (Rælingen) og Daniel-André Tande (Kongsberg).
Innstiller ferge og hurtigbåt ut dagen
INNSTILLER: MF "Brage" har kansellert sin tur fra Tromsø til Skjervøy, onsdag kveld, og må dermed også droppe ruta fra Skjervøy til Tromsø, torsdag morgen.
Rederiene Torghatten Nord og Norled har sendt ut melding, hver for seg, om at både ferga "Reinøy" og hurtigbåten "Brage" kansellerer sine ruter, onsdag kveld.
VÆRET:
Kong vinter banker på døren
Meteorologen har gledelige nyheter til de som venter på vinteren.
MS "Brage" skulle etter planen ha kommet opp fra Tromsø onsdag kveld, ligget i Skjervøy havn over natten og så gått sin faste rute til Tromsø torsdag morgen, men på grunn av uvær blir hurtigbåten liggende i Tromsø. Det blir derfor ikke noen hurtigbåt torsdag fra Skjervøy til Tromsø.
MF "Reinøy" har kansellert alle sine turer onsdag kveld, men formoder å ta opp ruten i morgen tidlig til vanlig tid, med første tur fra Storstein klokken 06.45.
For reisende som skal til Tromsø går det buss fra Skjervøy torsdag morgen klokken 06.40 fra Dampskipskaia.
OPPDATERING: MF "Reinøy" gikk torsdag morgen første tur fra Storstein 06.45. Dette opplyser Torghatten Nord i en SMS til sine kunder.
Ubebodd bolighus brant ned. Naboer ble evakuert
Et ubebodd hus i Badderen i Kvænangen, nærmere bestemt i området Ravelsvika, brant i morgentimene ned til grunnen.
Troms Politidistrikt meldte om brannen i 03.45-tiden fredag morgen.
Oppdatering: Huset er nesten nedbrent. Brannmannskap er på stedet og sørger for kontrollert nedbrenning. Det nærmeste bolighuset er evakuert. Sak vil bli opprettet.
— Troms politidistrikt (@polititroms) November 13, 2020
En knapp time senere var det klart at brannen var så omfattende at man så det nødvendig å evakuere naboene i det nærmeste bolighuset.
- Det var full fyr i huset, og de nærmeste husene var femti meter unna. På grunn av ustabile vindforhold så mente brannvesenet at det var sikrest å evakuere tre stykker i et nabohus. De fikk komme inn hos noen bekjente , opplyser operasjonsleder Roy-Tore Meyer ved Troms politidistrikt.
Det var også klart at huset ikke sto til å redde, og brannmannskapene foresto en kontrollert nedbrenning.
- Det opprettes sak og vi skal etterforske videre når branntomten har kjølt seg ned, sier operasjonsleder Meyer.
Flere brukte ikke belte - og noen brukte mobil
Politiet har i morgentimene torsdag avholdt trafikkontroll på Storslett.
Det resulterte i at fem bilister må betale gebyr for ikke å bruke setebelte.
I tillegg ble to personer bøtelagt for bruk av mobiltelefon under kjøring.
Storfjord åpner opp tjenestetilbudene sine igjen
Kommunehuset i Storfjord Foto: Torbjørn O. Karlsen
Storfjord kommune har fått de siste testresultatene og det viser seg at alle er negative.
Dette betyr at kommunen åpner litt opp i tjenestetilbudene igjen fra 11.november kl. 12:00
-Ungdomsklubbene åpnes
-Valmuen åpnes for arrangement og besøkende
-Skibotnhallen, Vestersiasenteret, Flerbrukshallen og svømmebassenget på Hatteng åpnes
-Arrangement må følge nasjonale råd og regler - avklares med Kommuneoverlegen hvis usikkerhet
-Rådhuset åpnes. Men det må fortsatt gjøres avtaler med saksbehandler. Kontaktliste / telefon liste ligger på kommunens hjemmeside
-Bibliotekene åpnes
Dette melder Storfjord kommune på sine hjemmesider.
Lyngen kommune åpner opp tilbud igjen
UNGDOMSKLUBB: Ungdomsklubben GLA åpner igjen etter midlertidig nedstenging. Foto: Lyngen Kommune
Ungdomsklubben GLA, biblioteket, samt kommunens haller og gymsaler åpner igjen for drift slik det var før midlertidig stenging, onsdag 11.november.
Tilbudene har vært stengt på grunn av koronasituasjonen i Lyngen siden torsdag, melder kommunen på sine nettsider.